Ortodoncija
Ortodoncija je klinička specijalistička grana stomatologije koje se bavi rastom, razvojem i održavanjem dentofacijalnog kompleksa, te proučavanjem razvojnih poremećaja i svih faktora koji mogu uzrokovati malokluzije. Područje uključuje dijagnostiku, preventivu, interceptivu te liječenje svih oblika malokluzija zuba i pratećih alteracija susjednih tkiva. Bavi se i dizajnom, aplikacijom i kontrolom funkcijskih i korektivnih naprava. Najčešći problemi na koje se pacijenti žale, a koje ortodoncija otklanja su "krivi zubi". Iako se ortodontska terapija može sprovoditi u bilo kom životnom periodu, preporučljivo je preuzeti konkretne mjere u mlađem dobu, kako bi se postigli optimalni rezulatati u kraćem periodu.
U kom periodu je preporučljivo da dijete posjeti ortodonta?
Dijete bi trebalo posjetiti ortodonta između šeste i osme godine. U nerijetkom broju slučajeva iza prihvatljivog osmijeha može biti sakrivena anomalija koja, ako je otkrivena u ranom periodu, lakše se otklanja i spriječava daleko komplikovanije posledice u starijem dobu.
Neki od simptoma koji ukazuju da bi dijete trebalo posjetiti ortodonta:
- Protruzija (isturenost) prednjih zuba,
- Prerani ili prekasni gubitak miječnih zuba,
- Nedostatak prostora u vilici za smještaj svih zuba ili zuba na neadekvatnom mjestu,
- Dubok zagriz, sisanje palca,
- Otežano žvakanje ili gutanje,
- Otežan govor ili problemi u izgovoru pojedinih glasova,
- Škripanje zuba,
- Nedostatak zuba (slučaj da zub uopšte nije izrastao).
Dijagnoza i postavljanje plana terapija
Dijagnoza se uspostavlja na osnovu analize gipsanih modela, analiziranjem ortopana i telerendgenskog snimka. Na osnovu analize ortodont predlaze pacijentu plan terapije i vrste ortodontskih aparata. Sa terapijom se ne počinje dok se ne uspostavi potpuna dijagnoza. Nakon detaljnog kliničkog pregleda meke i tvrde strukture usne šupljine, pravi se set intra i ekstra oralnih fotografija, te RTG-analiza. Zatim se vrši softverska analiza, u okviru koje definišemo ključne tačke, a softver vrši potrebna mjerenja.
Pacijentu se uzimaju otisci gornje i donje vilice tako da ortodont uz pomoć modela i ostalih spomenutih dijagnostičkih metoda dobija detaljni uvid ne samo u pacijentov izgled zuba, nego i lica, kako bi donio najbolji plan terapije. Naime, promjena položaja zuba za sobom često nosi i promjenu u vanjskom izgledu lica te se i na taj način ortodoncijom može pridonijeti poboljšanju estetike.
Vrste ortodontskih aparata
Mobilni aparati se koriste kod djece u fazi intenzivnog rasta i razvoja. Služe za suzbijanje anomalija kostiju koje nastaju tokom rasta i ne mogu uticati na zube pojedinačno, tj. da ispravljaju rotacije zuba ili druge anomalije nastale pomjeranjem zuba. Mobilni aparati djeluju do završetka intenzivnog rasta i razvoja i ukoliko dijete savjesno nosi aparat može se izbjeći eventualno vađenje nekih zuba kao i upotreba dopunskih aparata u daljoj terapiji. Vrlo često, kod određenih anomalija, se koriste prvo mobilni, a zatim i fiksni aparati.
Zadnjih godina se povećava potreba za ortodontskim liječenjem odraslih i u tu namjenu se najčešće koriste fiksni ortodontski aparati. Razlog koji navodi većina pacijenata je estetsko poboljšanje položaja zuba ili korigovanje zagriza i deformiteta lica, koji izazivaju psihosocijalne probleme. Prema tome, indikacije ortodontskog liječenja kod odraslih su: estetsko poboljšanje iz socijalnih razloga, okluzalna stabilnost i poboljšanje žvakanja. Ako se neki zub (ili više njih) nije smjestio u zubni niz ili je iz nekog razloga promijenio položaj potrebno je potražiti savjet ortodonta. Ne postoji gornja starosna granica za nošenje fiksnih aparata.
Ortodoncija, kao jedna od naših primarnih djelatnosti, je konačno u svojoj punoj širini dostupna i Vama kroz usluge Dr Branislava Markovića, ortodonta specijaliste. Ukoliko imate bilo kakvih sumnji ili nedoumica oko Vaših ili zuba Vašeg djeteta, toplo Vas pozivamo na pregled, uspostavljanje dijagnoze i ekspertsku pomoć od strane našeg tima.